Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 125 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Слив на Шат ел-Араб со помош на HotCat)
с
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]], кадепа штосе спојува со [[Тигар (река)|Тигар]], сочинувајќи го [[Шат ел-Араб]]. На крајот се влива во [[Персиски залив|Персискиот Залив]].
 
{{река-никулец}}