Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 58 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Месопотамија со помош на HotCat)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во [[Персиски залив|Персискиот заливЗалив]].
 
{{река-никулец}}
{{Никулец од областа на географијата}}
 
[[Категорија:Реки во Сирија]]
[[Категорија:Реки во Турција]]
[[Категорија:Реки во Ирак]]
[[Категорија:Реки во Азија]]
[[Категорија:Месопотамија]]