Разлика помеѓу преработките на „Планински масив“

Додадени 3.300 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Пренасочување кон Планински венец)
 
с
[[Податотека:Šar Mountains, view from the Republic of Macedonia.jpg|мини|десно|250п|Поглед на масивот [[Шара]] во северозападна [[Македонија]].]]
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Планински венец]]
'''Планински масив''' или само '''масив'''<ref>{{дрмј|масив|масив}}</ref> — место на [[Земјина кора|Земјината кора]] со истакнати [[расед]]и или набори. При [[тектоника на плочите|поместувањето на Земјината кора]], масивот ја задржува внатрешната структура, а се поместува во целина. Поимот се однесува и на група [[планина|планини]] сочинети со ваква образба.
 
Во [[планинарство]]то и [[алпинизам|алпинизмот]], под „масив“ се подразбира главната маса на некоја поединечна планина. Масивот е помала составна единица на кората од [[тектонска плоча|тектонската плоча]] и во [[геоморфологија]]та се смета за четврта движечка сила по големина.<ref>Allen, 2008, Time scales of tectonic landscapes and their sediment routing systems, Geol. Soc. Lon. Sp. Pub., v. 296, стр. 7–28.</ref>
 
Зборот потекнува од [[француски јазик|францускиот]] поим ''{{јаз|fr|massif}}'', каде означува голема маса од планини или збиена група од поврзани планини што сочинуваат независен дел од венецот. Еден од најзабележителните примери во [[Европа]] е [[Централен Масив|Централниот Масив]] во регионот [[Оверњ]], [[Франција]].
 
Пример за вонземски масив е т.н. „[[Кидонија (Марс)|Лице на Марс]]“ во регионот Кидонија.<ref>{{нмс|url=http://www.space.com/scienceastronomy/060921_mars_images.html|title=Mars Face Makeover: Controversial Formation Observed from New Angles |last=Britt|first=Robert Roy|date=2006-09-21|publisher=[[:en:Space.com|Space.com]]|accessdate=2009-05-04}}</ref>
 
Масивите се образуваат и под вода, во самото море. Таков пример е подводниот вулкан [[Таму (вулкан)|Таму]] во северозападниот [[Тихи Океан]] — најголем вулкан на Земјата.<ref>{{наведени вести | website = [[National Geographic]] | title = New Giant Volcano Below Sea Is Largest in the World | url = http://news.nationalgeographic.com/news/2013/09/130905-tamu-massif-shatsky-rise-largest-volcano-oceanography-science/ | author = Howard, Brian Clark | date = 2013-09-05 |accessdate=2013-09-07}}</ref>
 
== Поврзано ==
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ* [[Планински венец]]
* [[Тектоника на плочите]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Планини|Масив]]
[[Категорија:Релјефни форми]]