Разлика помеѓу преработките на „В’лтава“

Додадени 69 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q131574 (translate me))
с
{{Geobox | Река
<!-- *** Heading *** -->
| name = ВлтаваВ’лтава
| native_name = Vl
| other_name =
| other_name1 =
<!-- *** Image *** -->
| image = PragueCityscape.JPG
| image_caption = Реката ВлтаваВ’лтава низ Прага
<!-- *** Name *** -->
| etymology =
| map = Vltava River (CZE) - location and watershed.svg
| map_background = Czechia - background map.png
| map_caption = Течението и [[басен]]от на реката ВлтаваВ’лтава од нејзиното извирање па се до влевањето во Елба
| map_locator =
<!-- *** Websites *** -->
<!-- Processed by Geoboxer 3.0 on 2007-10-15T23:20:58+02:00 --> }}
 
'''ВлтаваВ’лтава''' ({{lang-cz|Vltava}}) е најдолгата [[чешкарека]] рекаво [[Чешка]], лева притока на [[Лаба]] (Елба). Извира на североисточните огранци на Шумаве [[Чешка шума]]. Постојат три изворни крака именувани Топла, Ладна и ТравнатаТревната ВлтаваВ’лтава (Teplá, Studená iи Travnatá Vltava).
 
ВлтаваВ’лтава е долга 446 километрикм, а површината на нејзиниот слив изнесува 28,.090 kmкм². Кај месноста [[Мелник (Чешка)|Мелник]] се влева во Лаба. Просечниот проток кај [[Прага]] е 142 mм³/секс. Пловна е од Штеховица до устието, околу 84 kmкм. Главни приотки од левата страна се [[Бероунка]] и [[Отава]], а од десната страна [[Лужнице]] и [[Сазава]]. На реци је подигнуто неколико хидроцентрали (Орлик, Штеховице и др.), додека пак најголема брана е Липно.
 
Чесите ја сметаат ВлтаваВ’лтава за своја национална река. Позната е [[симфонија]]та „''Влтава“''[[В’лтава (Сметана)|В’лтава]]“ од циклусот ''Моја„Моја татковина''татковина“ (''Má vlast'') на чешкиот композитор [[Беджих Сметана]].
 
== Галерија ==
<gallery>
СликаПодатотека:Vltava in Prague.jpg|Мостови прекуна ВлтаваВ’лтава во [[Прага]]
СликаПодатотека:Podolsky_most.jpg|[[Подолски мост|Подолскиот мост]]
</gallery>
 
{{Commonscatрв|Vltava}}
 
[[Категорија:Реки во Чешка]]