Разлика помеѓу преработките на „Канцелар“

Одземени 57 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Извршна власт}}
'''Канцелар''' ([[латински јазик|латински]]: cancellarius) е официјалнаслужбена [[титула]] користена од повеќето народи чија [[цивилизација]] се издигнала директно или индиректно од [[Римска империја|Римското царство]]. Во различни периоди и во различни земји, поимот означувал разни должности и бил носен од [[офицер]]ислужбениции со разни ранковирангови. Многу [[влада|влади]] имаат канцелар кој служи како некој вид на министер. Во разни влади, канцеларот има различна функција. ОригиналнитеИзворните канцелари биле оние во римските судови на правда - функционери кои седеле на „''канцелите''“ во [[базилика]] или судница, коишто ги одделувале судијата и поротата од гледачите.
 
== Австрија ==
== Кина ==
 
Канцелар на [[Народна Република Кина|Кина]] бил втор највисок ранкранг по [[Царот на Кина]].
 
== Колумбија ==
Другата титула што може да се преведе како канцелар е „држачот на кралскиот печат“ (или чувар на печатот - imy-r xtmt).
 
Првата титула означувала ранкранг во кралскиот суд, а втората била одговорна за државните приходи. Оваа позиција се појавила околу 2000 п.н.е.)
 
== Естонија ==
== Русија ==
 
Во [[Царство Русија|Руското Царство]], канцеларот бил со највисок ранкранг за граѓанска служба, на исто ниво како [[маршал]] и генерал-адмирал. Само најистакнатите владини функционери биле унапредени до овој ранкранг, како што биле министрите за надворешни работи Александар Горчаков и Алексеј Петрович Бестужев-Румин.
 
== Шпанија ==