Разлика помеѓу преработките на „Еми (награда)“

Одземени 138 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:EmmyAward.png|right|thumb|Eми награда]]
'''ЕмиНаградите наградите„Еми“''' се [[САД|американски]] [[телевизија|телевизиски]] продуцирани награди, кои се сметаат за телевизиски еквивалент на [[оскар]]ите.
 
Три поврзани, но различни организации доделуваат Еми наградинаградите:
* ''„Академијата на телевизиски награди и науки“'' ги наградува забавните програми кои одат во [[ударен термин]] со исклучок на спортот;
* ''„Националната академија на телевизиски награди и науки“'' која ги наградува дневните, спортските и документарните емисии, вклучувајќи ги и информативните програми, односно вестите;
* ''„Меѓународната академија на телевизиски награди и науки“'' која ги наградува емисиите направени во земји надвор од [[Соединетите Американски Држави]].
 
Најпознати меѓу Еми наградите „Еми“ се ''Еми наградите заЗа ударни термини'' (''Primetime Emmy Awards'') како и ''Дневните ЕмиДневни награди'' (''Daytime Emmy Awards'').
 
 
== Историја на наградите ==
 
Првите манифестација по повод доделувањето на Еми наградите „Еми“ се одржува во ''Hollywood Athletic Clubs'' на [[25 јануари]] [[1949]] година. Името „Еми“ е феминизација на името „Ими“„Еми“, прекарот искористен да ги опише раните телевизиски [[катодна цевка|катодни цевки]]. [[Ширли Динсдејл]] е добитник на првата Еми награда „Еми“ на првата церемонија. Кипот за наградата Еми изгледа како жена со крилја која држи атом, што со време се претвори во симбол на стремежот на телевизиската академија да ја воздигне уметноста и во свои рамки. Кипот е изграден од инжинерот Луис Мек Манус.
 
== Видови Еми награди ==
 
=== Еми наградиНагради за ударни термини ===
 
Се доделуваат на американски телевизиски програми што одат во ударен термин. Церемониите во главно се одржуваат во средината на [[јуни]] и се емитуваат на каналите ''[[Еј-Би-Си|ABC]]'', ''[[Си-Би-Ес|CBS]]'', ''[[Ен-Би-Си|NBC]]'' и ''[[Фокс|Fox]]''.
 
=== Дневни Еми награди ===
 
Претставуваат награди што се доделуваат на секојдневните американски телевизиски сапуници, ток шоуа, квизови и детски емисии. Првата ''Дневна Еми награда'' е доделена во [[1972]] година.
 
=== Спортски Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на американските спортски телевизиски емисии. Церемонијата се одржува секоја пролет, најчесто последните две недели од [[април]] или првата недела од [[мај]].
 
=== ТехнолошкоТехничко-инжинерски Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на индивидуалципоединци, компаниипретпријатија или научни институцииустанови кои помогнале во развојот на телевизиската техника и технологија.
 
=== Регионални Еми награди ===
 
Претставуваат локални Еми награди кои се доделуваат на регионалните американски телевизиски простори. Овие награди се помалку гламурозни.
 
=== Меѓународни Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на најдобрите телевизиски програми во [[САД]]. Секоја програма која е номинирана се емитира на фестивалот во [[Њујорк]] еден ден пред доделувањето на наградите.
 
=== Останати Еми награди ===
 
* НационалниДржавни телевизиски вести и документарни емисии
* БизнисДеловни и финансиски извештаи
* Јавни служби и сервиси
* Боб Хоуп Хуманитарна награда „Боб Хоуп“
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.emmys.org Еми наградиНагради за ударни термини]
** [http://www.emmys.org/awards/rulesnprocedures.php Официјалните правила и процедури достапни во PDF формат]
* [http://www.iemmys.tv/winners.html Меѓународни Еми награди]
* [http://www.emmyonline.org/emmy/daytime.html Дневни Еми награди]
* [http://www.digitalhit.com/emmy/ Репортажа на Еми наградите] на DigitalHit.com
* [http://www.emmyawardsonline.com/ Еми награди онлајн] - вести, номинации и победници
* [http://www.imdb.com/Sections/Awards/Emmy_Awards/ ЕмиНагради награди„Еми“] на [[Интернетна филмска база на податоци|Интернетната филмска база на податоци]]
<br />