Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q237248 (translate me))
с
Во Првата Македонско-римска војна, Филип сакал Македонското влијание да го прошири и на јадранското крајбрежје. Првин ги нападнал Римските поседи во [[Илирија]] од морето, а потоа од копно, по што успешно го освоил градот [[Лисус]]. По минималните успеси што ги направил во Илирија, тој направил сојуз со [[Ханибал]] каде што се договориле Филип на [[Ханибал]] да и испрати помош.
 
Римјаните пак ја осетиле опасноста па Филип, и нивниот одговор бил нападот на [[Етолска Лига|Етолската лига]] и на римскиот сојузник Атал од [[Пергамон]], со што Филип бил спречен да испрати помош на Ханибал, по што потоа [[Римската Република]] и [[Македонија]] потпишале мировен договор во [[Фојника]], град во [[Епир]]
 
== Втора Македонско-римска војна ==