Разлика помеѓу преработките на „Галиција“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 95 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3908 (translate me))
с
'''Галиција''' е [[автономни заедници во Шпанија|автономна покраиназаедница]] во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29,.574 километри квадратникм² и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[Сантијаго де Компостела]]. OфицијаленСлужбен јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]], што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
[[Категорија:Галиција| ]]
[[Категорија:ПокраиниАвтономни возаедници Шпанија]]