Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 119 бајти ,  пред 7 години
с (Отстрането уредувањето на 78.130.214.103 (разговор), вратено на последната верзија на Brest)
* [[Св. Никола заштитник на Прилеп|Св. Никола е заштитник на градот Прилеп]], согласно одлуката на општина Прилеп.
* Градот [[Свети Николе]] на овој ден го прославува својот градски празник.
Во Бигорски Манастир се чува делче од чесните мошти на Св.Никола.
 
== Цркви посветени на Свети Никола ==
Анонимен корисник