Разлика помеѓу преработките на „Британско кралско семејство“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:The British royal family on the balcony of Buckingham Palace.JPG|десно|300п|мини|Членови на потесното британско кралско семејство на балкон на [[Бакингемска палата|Бакингемската палата]] во 2013 г.]]
'''Британското кралско семејство''' е група луѓе во блиско сродство со [[Британски монарси|британскиот монарх]]. Иако не постои строга правна дефиниција за тоа кој може да биде член на ова семејство [http://www.heraldica.org/faqs/britfaq.html#p2-2], и разни списоци вклучуваат разни луѓе, оние што се [[ословување|ословуваат]] како [[Височество|Негово или Нејзино Височество (Н.В.НВ)]] или [[Негово Кралско Височество|Негово или Нејзино Кралско Височество (Н.К.ВНКВ.)]] се сметаат за членови. Во овие спаѓаат:
* [[Британски монарх|Британскиот Суверен]] ([[Монарх|крал]] или [[Монарх|кралица]])
* [[придружба]]та на Суверениот (негов или нејзин сопружник)
Следниве се неодамна починати членови на кралското семејство:
 
* Н.К.В. [[Принцеза Алиса, Војвотка од Глостер]]
* Н.К.В. [[Принцеза Маргарет, Грофица на Сноудаун]]
* [[Дијана, Принцеза од Велс]]
* Н.В. [[Елизабета Боус-Лион|Кралицата Елизабета - Кралицата Мајка]]
 
[[Категорија:Британско кралско семејство| ]]