Разлика помеѓу преработките на „Скриеносеменици“

с
с (Bot: Migrating 85 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25314 (translate me))
:''Повеќе информации во [[Цвет]].''
[[Податотека:Flores.gif|200px|thumb|лево|Различни бои и форми на цветови.]]
[[Податотека:Asteracea poster 3.jpg|200px|thumb|лево|Дванаесет различни цветови на растенија од фамилијата [[главоцветни]] (Asteraceae)]]
 
Карактеристично обележје на скриеносемениците е цветот, чија функција е размножување преку развиток на [[семе]]. Цветот е силно изменет изданок составен од четири основни делови поредени во одделни кругови. Надворешниот круг се состои од чашкини ливчиња (''sepala'') кои обично се зелени. Внатрешниот круг е изграден од венечни ливчиња (''petala'') кои исто така се изменети листови, но најчесто се повпечатливо обоени. Третиот круг го сочинуваат [[Прашник|прашниците]] (''stamen''), односно машкиот дел од цветот кој произведува [[полен]]. Највнатрешниот дел од цветот е женскиот и е претставен со плодните листови (''pistillum''-и) кои се сраснати и образуваат [[плодник]] (''carpellum'').