Разлика помеѓу преработките на „Генетски изменет организам“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{во изработка}} Податотека:GloFish.jpg|thumb|десно|220п|GloFish - риба, првото генетски модифици...)
 
{{во изработка}}
[[Податотека:GloFish.jpg|thumb|десно|220п|GloFish - риба, првото генетски модифицирано животно продадено како милениче]]
[[Податотека:Zebrafisch.jpg|thumb|Природен изглед на риба без генетичко инженерство]]
'''Генетски модифицираните организми (ГМО)''' се организми чиј генетски материјал е изменет со помош на користење на техника на [[Генетичко инженерство|генетичко инженерство]]. Организми кои биле генетски модифицирани вклучуваат микро-организми како што се бактерии, квасци, инсекти, растенија, риби и цицачи. Генетски модифицираните организми се извор на [[Генетски модифицирана храна|генетски модифицираната храна]].
 
== Производство ==
== Произведување ==
Генетската промена означува додавање или бришење на гени од [[ДНК]]. Ако се додаваат гени од други врсти, се работи за хоризонтален пренос на податоци. Во природата ова се јавува кога една страна на [[ДНК]] ќе влезе во станица од било која причина. Денеска се користат софистицирани методи и во растенијате [[ДНК]] често се пренесува преку пат на бактерии, посебно „Agrobacterium“, а на животните по пат на вируси, на пример „lentivirus“.