Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Одземени 364 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q230051 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Внимание}}
'''Alexa интернетInternet''' помагалотое [[интернет]]-помагало е пронајденоосновано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секој веб сајт во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг листа на Alexa.
 
== Надворешни врски ==
* [http://alexa-mk.com Македонска ранг листа на сајтови.]
* [http://alexa-si.com Словенска ранг листа на сајтови.]
* [http://alexa-rs.com Српска ранг лист на сајтови.]
* [http://alexa-ba.com Босанска листа на сајтови.]
* [http://alexa-hr.com Хрватска листа на сајтови.]
 
[[Категорија:Мрежни места]]
[[Категорија:Интернет]]