Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 62 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9591 (translate me))
с
{{Олимписка инфокутија
| Име = II Зимски олимписки игри - СентСанкт Мориц 1928
| Лого = Сент_Мориц_1928.jpg
| Коментар =
| Град домаќин = [[СентСанкт Мориц]], [[Швајцарија]]
| Број на држави = 25
| Број на спортисти = 464 (438 мажи и 26 жени)
}}
 
'''II Зимски олимписки игри''' се одржале од [[11 февруари|11]] до [[28 јануари]] [[1928]] година во [[СентСанкт Мориц]], [[Швајцарија]]. Тоа биле првите [[Зимски олимписки игри]], кои не се одржале во склоп на Летните олимписки игри. Претходните [[Зимски олимписки игри 1924|Зимски олимписки игри]], додатно биле именувани како „зисмки“, отакако биле организирани како дел од биле одржане као дел од [[Летни олимписки игри 1924|Летните олимписки игри во 1924]].
 
== Краток преглед ==
== Надворешни врски ==
{{commonscat}}
* [http://www.olympic.org/en/content/Olympic-Games/All-Past-Olympic-Games/Winter/St-Moritz-1928/ СентСанкт Мориц 1928], МОК
 
{{Олимписки игри}}