Разлика помеѓу преработките на „Штркови“

Додадени 9 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
}}
 
'''Штрковите''' (''{{науч|Ciconiidae''}}) се фамилија птици од [[ред (биологија)|редот]] на [[штрковидни]]те, големи, со долги нозе, долг врат и долг, цврст клун. Штрковите живеат во многу подрачја во светот, и на посуви места од блиските на нив [[чапји]], [[ибиси и лажичарки]].
 
==Опис==