Разлика помеѓу преработките на „Папа Инокентиј VII“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q227713 (translate me))
с
death_date = {{починал на|6|ноември|1406}}|
deathplace = [[Рим]] |
other = ИнокентиеИнокентиј (појаснување)
}}
'''Папа ИнокентиеИнокентиј VII''' ([[лат.]] Innocentius PP. VII)(околу [[1336]] - [[6 ноември]] [[1406]]) бил римски [[папа]] од [[17 октомври]] [[1404]] до [[6 ноември]] [[1406]]. Тој бил [[кардинал]] и архиепископ на [[Равена]]. Негвото двегодишно папство не сменило нипшто во однос на позицијата на [[Римокатоличка црква|ринокатоличката црква]] по прашањето на [[Големата шизма|шизмата]]. Во тоа време во Рим се појавил хуманистот Џанфранческо Поџио Бачолини, кој станал секретар на папата.
 
{{Папи}}
{{Никулец за папа}}
 
{{DEFAULTSORT:ИнокентиеИнокентиј VII}}
[[Категорија:Родени во 1336 година]]
[[Категорија:Починати во 1406 година]]