Разлика помеѓу преработките на „Кулон“

Додадени 147 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Единица
| bgcolour =
| nameназив = кулон
| imageслика =
| captionопис =
| standardстандард = [[изведена SI-единица]]
| quantityвеличина = [[електричен набојполнеж]]
| мксимбол = Кл
| symbol = C
| симбол = C
| namedafter = [[Шарл Огистен де Кулон]]
| димензија = T⋅I
| units1 = [[основни SI-единици]]
| namedafterнареченапо = [[Шарл Огистен де Кулон]]
| inunits1 = 1 [[ампер|A]] [[секунда|s]]
| units1единици1 = [[основни SI-единици]]
| units2 = [[СГС]]
| inunits1воединици1 = 1 [[ампер|A]] [[секунда|s]]
| inunits2 = {{празнини|2|997|924|580}} [[статкулон|statC]]
| units2единици2 = [[СГС]]
| units3 = [[атомски единици]]
| inunits2воединици2 = {{празниниgaps|2|997|924|580}} [[статкулон|statC]]
| inunits3 = {{вред|6.24150965|(16)|e=18}} [[елементарен полнеж|e]]<ref name=CODATA />
| units3единици3 = [[атомски единици]]
| inunits3воединици3 = {{вредval|6.24150965|(16)|e=18}} [[елементарен полнеж|e]]<ref name=CODATA />
}}
'''Кулон''' (симб '''C''', '''Кл''') е [[изведена SI-единица]] за [[електричен набој]], наречена по францускиот физичар [[Шарл Огистен де Кулон]] (1736 -1806). Се дефинира како полнежот што минува низ постојана струја од еден [[ампер]] за време од една [[секунда]]: