Разлика помеѓу преработките на „Ентре Риос (покраина)“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Името на покраината значи „меѓуречје“. Реки кои течат се: [[Парана (река)|Парана]] на запад и југ; реката [[Уруфвај (река)|Уругвај]] и [[Мокорета]] на исток; и [[Гвајкираро]] на север.
 
Климата е [[субтропскасуптропска клима|субтропскасуптропска]] се годишни врнежи до 900 мм.
 
== Административна поделба ==