Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Додадени 12 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 52 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q130812 (translate me))
с
| successor = [[Вилијам III]]
| regent = Вилијам III & II
| reg-type = Ко-кралСокралица
| spouse = Вилијам III & II
| spouse-type = Брачен другар
| house = [[Династија Стјуард]]
| styles = ''HM'' Кралица<br />''HHНВ'' [[Принцеза од ОранжОрање]]<br />''HHНВ'' ''The'' LadyЛеди MaryМери
| father = [[ЈаковЏејмс II]]
| mother = [[Лејди Ана Хид]]
| date of birth = {{Birth date|1662|04|30|df=yes}}
| place of birth = дворец [[Палата СветиСен ЈаковЏејмсес]], [[Лондон]]
| date of death = {{Death date and age|df=yes|1694|12|28|1662|4|30}}
| place of death = [[КенсингтонскаКензингтонска палата]], Лондон
| place of burial = [[Вестминстерска капела]], Лондон
}}
 
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], католички преобратена, таа била одгледана како протестантка и во [[1677]] година сее омажила за својот братучед, Вилијам[[Вилем од ОранжОрански]]. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска ([[1689]]), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
{{биографија-никулец}}