Еж: Разлика помеѓу преработките

Одземени 36 бајти ,  пред 10 години
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.29.179.62) и вратена ревизијата 2972872 на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 77.29.179.62) и вратена ревизијата 2972872 на Addbot)
{{Taxobox
| name = ШтркЕж<ref name=msw3>{{MSW3 Hutterer | pages = 212–217}}</ref>
| image = Igel01.jpg
| image_caption = [[Европски штркеж]]
| regnum = [[Животни]]
| phylum = [[Хордати]]
| classis = [[Цицачи]]
| ordo = [[ШтрковидниЕжевидни]]
| familia = [[ШтрковидниЕжевидни]]
| subfamilia = '''Erinaceinae'''
| subfamilia_authority = [[Јохан Фишер |Г. Фишер]], 1814
*''[[Paraechinus]]''}}
 
'''ШтркЕж''' е животно кое го сочинуваат 14 видови инсектојадци од семејството на Erinaceidae.
 
=== Исхрана ===
 
=== Карактеристики ===
Деветте видови бодлести штрковиежови имаат кратки боцки на грбот, тркалезно тело, мала лава, жилесто лице и мало опавче или воопшто го немаат. Должината варира од 10 до 44 см.Бодлестите штрковиежови потекнуваат од [[Велика Британија]], [[Северна Африка]] и [[Азија]], а еден вид се среќава во [[Нов Зеланд]]. Петте видови на гимнур, или влакнест штркеж, се со азиско потекло. Тие имаат грубо цврсто влакно, но немаат боски и имаат тежок мирис. Обичниот гимнур може да е долг до 46 см и да има долга опашка до 30 см.
 
== Видете исто така ==
{{наводи|2}}
 
[[Категорија:ШтрковиЕжови| ]]
 
[[pl:Jeżowate]]