Лимета: Разлика помеѓу преработките

Одземени 140 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| folate_ug=8
| source_usda = 1
| note=[http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?qlookup=09159&format=Full Лимета] - База на [[Министерство за земјоделство на САД|Министерството за земјоделство на САДUSDA]] {{en}}
}}
'''Лимета''' е име за неколку различни овошја од семејството цитруси, кои се начелно округли, зелени по боја, 3-6 см во пречник, содржат кисела внатрешност и потенка кора. Слични се на [[лимон]]от, освен по бојата. Лиметата често се користи како додаток на храна и пијалоци.