Разлика помеѓу преработките на „Полузатворена предна заоблена самогласка“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија МФА |МФА symbol2=ø̞ |МФА symbol=ø |МФА number=310 430|decimal1=248|decimal2=798 }} '''Полузатворенат...)
 
с
 
== Предавање на македонски ==
На [[македонски јазик|македонски]], гласот се предава со буквата „'''[[е]]'''“ (на пр. [[герм.]] ''{{јаз|de|Schönburg}}'' = [[Шенбург]]; [[нор.]] ''{{јаз|no|Østfold}}'' = [[Естфол]], [[унг.]] ''{{јаз|nohu|György}}'' = Ѓерѓ). Исклучок е [[турски јазик|турскиот]], кајшто гласот се предава со „о“.<ref>[[Македонска транскрипција на странски јазици]]</ref>
 
== Особености==