Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
с (Bot: Migrating 68 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39473 (translate me))
http://encarta.msn.com © 1997-2008 Microsoft Corporation. All Rights Reserved.</ref>Во периодот од 1003 до 1526 година, Трансилванија претставувала [[војводство]] во рамките на [[Кралство Унгарија]], на чие чело стоел војвода кој директно бил назначуван од страна на унгарскиот крал. По [[Мохачка битка|Мохачката битка]], во [[1526]] година Трансилванија станала независно кнежество управувана од [[калвинизам|калвинистичките]] унгарски ннезови. Во [[1566]] година, Унгарија била поделена помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] и [[Османлиска империја|Османликсатас империја]], а Кнежество Трансилванија добила одредена автономија во рамките на османлиската држава.
 
По [[Битка кај Виена (1683)|битката кај Виена]], Хабсбуршката династија во [[1683]] година ја зазела Трансилванија. Но, многу бргу, унгарскиот суверенитет бил признаен над Трансилванија,<ref name="boundary"/> а наспроти ова Трансилванците го признале [[сузеренство|сузеренството]] на императорот Леополд I (1687), кое означува дека територијата била под директно влијание на Австријците. <ref>http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1459175/Diploma-Leopoldinum</ref><ref name="britannica.com">http://www.britannica.com/EBchecked/topic/603323/Transylvania</ref><ref>Peter F. Sugar. Southeastern Europe Under Ottoman Rule, 1354-1804 (History of East Central Europe), University of Washington Press, July 1983, page 163, http://books.google.com/books?id=LOln4TGdDHYC&pg=PA163&dq=independent+principality+that+was+not+reunited+with+Hungary&lr=</ref><ref>John F. Cadzow, Andrew Ludanyi, Louis J. Elteto, Transylvania: The Roots of Ethnic Conflict, Kent State University Press, 1983, page 79, http://books.google.com/books?id=fX5pAAAAMAAJ&q=diploma+leopoldinum+transylvania&dq=diploma+leopoldinum+transylvania&lr=&pgis=1</ref><ref name=books.google.com>Paul Lendvai, Ann Major. “The Hungarians: A Thousand Years of Victory in Defeat” C. Hurst & Co. Publishers, 2003, page 146; http://books.google.com/books?id=9yCmAQGTW28C&pg=PA146&dq=diploma+leopoldinum+transylvania&lr=</ref>По [[1867]] година, регионот целосно бил заземен од [[Унгарија]], како дел од новоформираната [[Австро-Унгарија]].<ref name=Britannica/><ref name="MSNEncarta"/>
 
По поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]], Австро-унгарија се распаднала. На [[1 декември]], [[1918]] година, [[Романија]] прогласила [[независност]], по кое голем дел од територијата на Трансилванија била приклучена кон новата држава. [[Унгарија]] протестирала против ова присвојување, бидејќи околу 1.600.000 [[Унгарци]] живееле на овие простори<ref>{{Цитирана книга|title = Történelmi világatlasz|language=Hungarian|trans_title=World Atlas of History|publisher = [[Cartographia]]|year = 1998|isbn = 9633525195CM}}</ref>, главно во [[Цеклер]]. Во [[1940]] година, за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], Унгарија присоединила 40% од територијата на Трансилванија, главно како награда добиена од [[Германија]] и [[Италија]]. Сепак, освоените територии на Романија повторно и биле вратени по крајот на војната во [[1945]] година, кое било потврдено со [[Париска мировна конференција|париската мировна конференција]] по две години. <ref name=Britannica>{{cite encyclopedia|title=Transylvania|url=http://britannica.com/EBchecked/topic/603323/Transylvania|encyclopedia=[[Encyclopædia Britannica]]|publisher=[[Encyclopædia Britannica, Inc.]]|year=2008|accessdate=2008-08-01}}</ref>.