Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Додадени 34 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 72 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q10179 (translate me))
с
 
== Географска распространетост ==
Зулу припаѓа на Југоисточната група на банту-јазиците поточно на групата [[нгуни]]. Јазикот се зборува во [[Квазулу-Натал]] во која 81 % од населението зборуваат Зулу како мајчин јазик. Потоа се зборува во [[Мпумаланга]] со околу 26% и [[Гаутенг]] со околу 21%. Исто така е зборуван во некои други африкански држави, но со значителен процент во [[Лесото]] и [[Свазиленд]]. Јазиците [[Ндебелендебеле (јазик)|ндебеле]] (зборуван во [[Зимбабве]]), [[Сисвати]] или Свази и [[Нгуни]] јазикот (порано зборуван во [[Малави]]) се сродни јазици на Зулу и развиени од 19 век со миграција на Зулу население. Јазикот [[Коса]], доминантен во [[ЗеленортскаЗелено’ртска Република|ЗеленортскатаЗелено’ртската Република]] е сличен со Зулу јазикот.
 
== Примери ==