Разлика помеѓу преработките на „Страни на светот“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:KompasCompass ssRose Macedonian North.jpgsvg|thumbмини|300pxдесно|right|СтранитеКомпас со страните на светот]]
Четирите '''страни на светот''' се [[север]], [[исток]], [[југ]] и [[запад]]. Север и југ се свретени према своите соодветни [[Географски пол|полови]] на [[Земја]]та. Ротацијата на земјата пак, ја дефинира положбата на исток и запад.