Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Одземени 16 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34124 (translate me))
с
|мапа=
}}
'''Тигриња''' ([[Гез јазик|гезгеез]]: ትግርኛ, ''tigriññā'') е [[семитски јазици|семитски јазик]] зборуван од [[тиграј-тигриња народ]]от во централна [[Еритреја]] и е еден од двата официјални јазици во [[Еритреја]] и во регионот [[Тигре]] во [[Етиопија]].
 
== Гласови ==