Ентре Риос (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Ентре Риос (провинција) на Ентре Риос (покраина))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Province AR|
province = Ентре Риос (Entre Ríos)|
|iso3166_2=E
}}
'''Ентре Риос''' (Entre Ríos) е една од провинциите[[покраини во Аргентина|покраина]] на [[Аргентина]], лоцирана во регионот [[Месопотамија (Аргентина)|Месопотамија]] во североисточниот дел на земјата. Се граничи со провинциитепокраините [[Буенос Аирес (провинцијапокраина)|Буенос Аирес]] (југ), [[Кориентес (провинцијапокраина)|Кориентес]] (север) и [[Санта Фе (провинцијапокраина)|Санта Фе]] (запад), и [[Уругвај]] на исток.
 
Главен град е [[Парана (град)|Парана]] (250,000 жители), и лежи на истоимената река [[Парана (река)|Парана]].
Од земјоделието најзастапен е [[ориз]]от (60% од националното производство), [[соја]]та, [[пченица]]та, [[пченка]]та, и [[агруми]] со што е и втор производител и 16% оди во извоз во [[Европа]].
 
Од сточарството има [[говеда]] (4.,5 милиони грла), и [[овци]] од кои 60,.000 kmкм² се пасишта и фарми.
 
Од вкупното национално производство на јајца, Ентре Риос има удел од 37%. Се произведува и [[мед]] најмногу за извоз.
 
== Географија и клима ==
Целиот регион е низина на некои места ива возвишенија до 100 mм. Тука има два ридски предели т.н ''lomadas'' или ''cuchillas''.
 
Името на провинцијатапокраината знаги "помеѓу„помеѓу реки"реки“. Реки кои течат се: [[Парана (река)|Парана]] на запад и југouth; the [[Уруфвај (река)|Уругвај]] и [[Мокорета]] на исток; и [[Гвајкираро]] на север.
 
Климата е [[субтропска клима|субтропска]] се годишни врнежи до 900 mmмм.
 
== Административна поделба ==
ПровинцијатаПокраината еподелена на 17 департманти ([[шпански]]: ''departamentos'' еднина''departamento'').
 
== Види исто така ==
* [http://www.zonacolon.com Туризам]
* [http://www.turismoentrerios.com/ Туризам] (шпански)
 
 
{{Аргентина}}