Разлика помеѓу преработките на „Рибница (Молдавија)“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fi:Rîbnița)
с
|subdivision_type2 =
|subdivision_name = [[Молдавија]]
|subdivision_name1 = [[ТранснистријаПриднестровие]]
|subdivision_name2 =
| established_title = Основан
}}
 
'''Рибница''' ({{lang-ro|Rîbnița, Râbnița}}, {{lang-uk|Рибниця}}, {{lang-ru|Рыбница}}, {{lang-pl|Rybnica}}) е град во [[Молдавија]], но се наоѓа во самопрогласената непризната република [[ТранснистријаПриднестровие]]. Според пописот од 2004 во ТранснистријаПриднестровие, градот имал население од 53,648 жители. Рибница се наоѓа во северниот дел на ТранснистријаПриднестровие на бреговите на реката [[ДњестарДнестар]].
 
==Население==
Во 1970, Рибница имала население од 32,400 жители, во 1989 имала население од 61,352 жители. Според пописот од 2004 во ТранснистријаПриднестровие, градот имал население од 53,648 жители,<ref>[http://www.pridnestrovie.net/2004census.html pridnestrovie.net]</ref> од кои 11,263 [[Молдавци]] ([[Романци]]), 24,898 [[Украинци]], 11,738 [[Руси]], 480 [[Полјаци]], 328 [[Белоруси]], 220 [[Бугари]], 166 [[Евреи]], 106 [[Германци]], 96 [[Гагаузи]], 71 [[Ерменци]], 38 [[Роми]] и 4245 други.
 
==Збратимени градови==
 
== Поврзано==
* [[Приднестровие]]
* [[Транснистрија]]
* [[Молдавија]]
* [[Градови во Молдавија]]