Разлика помеѓу преработките на „Гнилане (округ)“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава sco:Destrict o Gnjilane)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
{| border=1 cellpadding=4 cellspacing=0 class="toccolours" style="float: right; width: 300px; clear: both; margin: 0.5em 0 1em 1em; border-style: solid; border:1px solid #7f7f7f; border-right-width: 2px; border-bottom-width: 2px; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
|+<big><big>'''Округ ГњиланеГнилане<br />Komuna e Gjilanit<br />Gnjilanski okrug'''</big></big>
|-
| align="center" colspan="2" | [[Податотека:RR GJI.png|200px]]<br />ГњиланеГнилане во рамките на [[Косово]]
|-
| '''[[Главен град]]'''
| [[ГњиланеГнилане]]
|-
| '''[[Површина]]'''<br />&nbsp;– вкупно<br />&nbsp;– % вода
|}
 
'''Округот ГњиланеГнилане''' ({{lang-sq|Komuna e Gjilanit}}; {{lang-sr|Гњилански oкруг, Gnjilanski okrug}}) е еден од седумте [[окрузи на Косово]]. Центар на округот е градот [[ГњиланеГнилане]] и опфаќа три општини.
 
== Општини ==
 
Округот ги опфаќа општините:
 
* [[Гњилане]]
* [[Гњнилане]]
* [[Косовска Каменица]]
* [[Витина]]
== Етнички групи ==
 
Во 1991 година, сите општини во округот имале албанско мнозинско население: [[ГњиланеГнилане]] (76.,54%), [[Косовска Каменица]] (73.,05%), [[Витина]] (78.,68%).
 
== Видете исто така ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gjilani-komuna.org/ Општина ГњиланеГнилане]
 
 
{{Косово-никулец}}