Разлика помеѓу преработките на „Области во Кувајт“

Одземени 18 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{| class="wikitable"
|-align="right" bgcolor="#CCCCCC"
! Област
! [[Админ. центар]]
| Вкупно || || align="right" | 17.818 || align="right" | 2.213.403 || 
|-
| colspan=54 bgcolor="#ffffff" | <sup>1)</sup> вклучувајќи ги островите [[Фајлака]], [[Мискан]] и [[Ауна]]
|-
| colspan=54 bgcolor="#ffffff" | <sup>2)</sup> На [[18 декември]] [[1969]] е укината Неутралната зона помеѓу Кувајт и Саудиска Арабија,</br>по што северниот дел со 2.590&nbsp;км² е припоен кон областа Ахмади, додека пак мал североисточен дел влегол во областа Џахра.
|-
| colspan=54 bgcolor="#ffffff" | <sup>3)</sup> вклучувајќи ги островите [[Варба]] и [[Бубијан]]
|}