Разлика помеѓу преработките на „Сјуник“

Одземени 32 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Исторички гледано, Сјуник е една од 15-те покраини на Ерменското кралство. Како стар предел, Сјуники до ден денешен ги има зачувано некогашните имиња кои се користат во секојдневието како '''Сјунија''', '''Сисакан''', и '''Зангеѕур'''. Најпознак предел од кулуролошки аспект е пределот со манастирот [[Татев манастир|Татев]]), кој е пребогат со древна историја.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Административна поделба на Ерменија]]
 
* [[Ерменија]]
 
== Надворешни врски ==