Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Додадени 815 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Coord|29|37|N|52|32|E|display=title}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Iran Provincesettlement
|province_name name = Фарс
| native_name = <small>استان فارس</small>
|ostan_name = فارس
| native_name_lang = fa
|loc_map = IranFars.png
| settlement_type = [[Покраини во Иран|Покраина]]
|capital = [[Шираз]]
| image_skyline =
|latd = 29.609
| image_alt =
|longd = 52.532
| image_caption =
|area = 122.608
| image_map = Locator map Iran Fars Province.png
|pop = 4.385.869
| map_alt = Фарс во рамките на Иран
|pop_year = 2005
| map_caption = Фарс во рамките на Иран
|pop_density = 35,8
|sub_provinces latd = 23
| longd = 52.532
|languages= [[фарси]] <br /> [[кашкајски]]<br /> [[лорски]] ([[мамасани дијалект]]) <br />
| coor_pinpoint =
}}
| coordinates_type = region:IR_type:adm1st
| coordinates_display = inline,title
| coordinates_footnotes =
| coordinates_region = IR
| subdivision_type = [[Список на држави|Земја]]
| subdivision_name = {{знаме|Иран}}
| parts_type = [[Шахрестан|Окрузи]]
| parts_style = para
| p1 = 23
| established_title =
| established_date =
| founder =
| seat_type = [[Админ. центар]]
|capital seat = [[Шираз]]
| government_footnotes =
| leader_party =
| leader_title =
| leader_name =
| unit_pref = Metric
| area_footnotes =
| area_total_km2 = 122608
| area_note =
| elevation_footnotes =
| elevation_m =
| population_footnotes = <ref name="Census2006">[http://www.sci.org.ir/content/userfiles/_sci_en/sci_en/sel/year85/f2/CS_02_6.HTM Попис 2006] {{en}}</ref>
| population_total = 4569292
| population_as_of = 2006
| population_density_km2 = auto
| population_demonym =
| population_note =
| blank_name_sec1 = Јазици
| blank_info_sec1 = [[персиски јазик|персиски]] <br /> [[кашкајски јазик|кашкајски]]<br /> [[лурски јазик|лурски]]<br /> фарски дијалекти
| timezone1 = [[UTC+03:30|IRST]]
| utc_offset1 = +03:30
| timezone1_DST = [[UTC+04:30|IRST]]
| utc_offset1_DST = +04:30
| postal_code_type =
| postal_code =
| area_code_type =
| area_code =
| iso_code =
| website =
| footnotes =
}}
 
'''Фарс''' (се({{lang-fa|استان читаفارس}} ''{{transl|fa|Ostān-e fɑː(ɹ)sFārs}}'') ([[фарси]]: فارس) е една[[покраини одво 30те провинцииИран|покраина во [[Иран]]. Се наоѓа во јужниот дел на земјата и главен град е [[Шираз]]. Има површина од 122.400 kmкм². Во [[1996]], провинцијата имаше население одпокраината имала 3,8 милиони жители, од кои 56,7% беа регистрирани како урбано население, 41,0% како рурално, и 1,4% какономадско номадсконаселение.
 
 
== Етмологија ==
Името '''Фарс''' еводи развиенопотекло од зборот '''[[Персијци]]''' (Персија) (староперсиски: ''Pārsa'').
 
 
 
== Администартивна поделба ==
Фарс е лоцирансместен вона југот на земјата и се граничи со [[Бушер]] на запад, [[Хормозган]] на југ, [[Керман]] и [[Јазд]] на исток, [[Исфахан]] на север и [[Кохкилуех и Бујер Ахмад]] на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледаше вака:
[[Податотека:Fars-e.jpg|десно]]
# [[Естахбан]]
# [[Дараб]]
# [[Сепидан]]
# [[Шираз (Иран)|Шираз]]
# [[Фаса]]
# [[Фирузабад]]
</center>
 
== Галерија ==
== Фото галерија ==
<center>
<gallery>
Податотека:perspolis(hp).jpg| [[Персеполис]]
<!-- Image with unknown copyright status removed: Image:Meymand01.jpg | [[Tange Atashgah : Photographer Ali Kasravi]] -->
ImageПодатотека:Bas relief nagsh-e-rostam couronnement.jpg|Релјеф во карпа
<!-- Image with unknown copyright status removed: Image:Meymand02.jpg | [[Tange Atashgah : Photographer Ali Kasravi]] -->
ImageПодатотека:Fars.jpg|Пејсаж воод Фарс
<!-- Image with unknown copyright status removed: Image:Ehsan.jpg | [[Tange Atashgah : Photographer Ali Kasravi]] -->
ImageПодатотека:persepolis_recreated.jpg|[[Персеполис]] во [[Фарс]], [[Иран]]
Image:perspolis(hp).jpg | фотографирано од: Hamid Parsi
Image:Bas relief nagsh-e-rostam couronnement.jpg|Релјеф во карпа
Image:Fars.jpg|Пејсаж во Фарс
Image:persepolis_recreated.jpg|[[Персеполис]] во [[Фарс]], [[Иран]]
</gallery>
</center>
 
== Наводи ==
 
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commonsризница|Fars Province|Фарс}}
* [http://www.farsprovince.com/ OfficialПортал websiteна ofуправата Farsна GovernorshipФарс]
* [http://www.farsmiras.ir/ Cultural Heritage Foundation of Fars Province]
* [http://www.persepolis.ir Official website of Persepolis]
* [http://www.farscommerce.com/ Fars Chamber of Commerce]
* [http://www.srlst.com/ Fars Regional Library of Science and Technology]
* [http://www.farsibto.ir/ Fars Blood Transfusion Organization] (in Persian)
* [http://www.mpo-fr.gov.ir Fars Province Department of Planing and Management]
* [http://www.farseduinf.net/ Fars Province Department of Education] (in Persian)
* [http://www.farslabour.org/ Fars Province Department of Labour] (in Persian)
* [http://www.larestaniha.com/ Larestan Mayor's Office]
* [http://www.sccim.com/ Shiraz Chamber of Commerce]
* [http://www2.unesco.org/mab/br/brdir/directory/biores.asp?mode=gen&code=IRA+02 UNESCO Biosphere Reserve of Arjan]
* [http://www.farsawqaf.ir/ Endowments & chairity affairs organization]