Разлика помеѓу преработките на „Папуа (регион)“

Додадени 112 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|official_name =Папуа
|other_name =
|native_name = Papua Region
|nickname =
|settlement_type =[[Региони во Папуа Нова Гвинеја|Регион]]
|population_total =852408
|population_density_km2 = auto
|timezone1 = [[UTC+10|AEST]]
|utc_offset1 = +10
| timezone1_DST =
|footnotes =
}}
'''Папуа''' (''Papua Region'') е еден од четирите [[региони во Папуа Нова Гвинеја|региони]] во [[Папуа Нова Гвинеја]]. Во него се наоѓа и главниот град на земјата, [[Порт Морсби]].
 
==Административна поделба==
{{coord|7|55|S|145|50|E|type:adm1st_source:itwiki|display=title}}
 
[[Категорија:Региони во Папуа Нова Гвинеја]]
 
[[als:Papua (Region)]]