Разлика помеѓу преработките на „Шимпанзо“

Додадени 30 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 4 промени во текстот (од 31.11.119.251) и вратена ревизијата 2857568 на MerlIwBot)
''[[Bonobo|Pan paniscus]]'' <br/>
}}
'''Шипанзото''' ([[лат.]] ''Pan'') е цицач од редот [[примати]] и од фамилијата [[човеколики мајмуни]]. Тој е најинтелигентниот претставник на оваа фамилија и воедно тој е најблискиот човеков сродник од светот на животните. Постојат два вида шимпанза, [[обичен шимпанзо|обичен]] и џуџест шимпанзо наречен [[бонобо]]. Сите имаат темно крзно, додека лицето, дланките од рацете и стапалата им се без влакна. Немаат опашка, а ушите, усните и аркадите над очите им се испакнати. Се среќава само во екваторијална [[Африка]], каде што живее во шумите и во саваните. Се движи главно по дрвја, но може да мине големи растојанија, движејќи се исправено на задните нозе. Кога оди четириножно, се потпира врз првата фаланга. На рацете има пет прста, исто како и човекот. Висината му варира од 95 до 175 cm,а живее 30 години, со распон на рацете и до 2 метри; тежи меѓу 40 и 80 килограми.
{{Зоо-никулец}}
 
Анонимен корисник