Никос Захаријадис: Разлика помеѓу преработките

с
илустрирање
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (илустрирање)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:zachariadis.jpg|десно|thumb|Фотографија на Захаријадис]]
'''Никос Захаријадис''' ({{роден во|Едрене}}, {{роден на|27|април|1903}} - {{починал во|Сургут}}, {{починал на|8|август|1973}}) е генерален секретар на [[Комунистичка партија на Грција|Комунистичката партија на Грција]] од периодот од [[1931]] година до [[1957]] година.