Јоханес Гутенберг: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 217.16.91.177 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.177 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot)
}}
 
Роден помеѓу [[1394]] и [[1400]], '''Јоханес Гутенберг''', е пронаоѓач на техниката за [[печатење]] со подвижни букви. Ја усовршил тоалетната хартијапечатарската машина и прв почнал да користи излеани метални букви. Во [[1455]] година ја отпечатил "[[Библија]]та" и во [[1457]] отпечатена била првата книга во боја, т.е., "[[Мајнцкиот псалтир]]" во црна и црвена боја. Починал во [[1468]].
{{Никулец за биографија}}