Драгиша Цветковиќ: Разлика помеѓу преработките

с
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Додава tr:Dragiša Cvetković)
с (дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:cvetkovic-ribentrop.jpg|thumb|right|250px|Драгиша Цветковиќ и [[Јоаким фон Рибентроп]]]]
'''Драгиша Цветковиќ''' ([[Српски јазик|српски]]: ''Драгиша Цветковић'') ({{роден на|15|јануари|1893}} {{роден во|Ниш|}} - {{починал на|18|февруари|1969}}) бил [[Југославија|југословенски]] [[политичар]]., [[новинар]], претседател на влада и во повеќе наврати градоначалник на [[Ниш]]
 
Цветковиќ бил [[премиер]] на [[Кралство Југославија|Кралството Југославија]] од 1939 до 1941. Ја развил федерализацијата на југославија со создавањето на [[Хрватска бановина|Хрватската бановина]] по спогодба со [[Хрватска|хрватскиот]] лидер [[Владко Мачек]].