Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Одземени 20 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|name=Деванагари
|sample=Rigveda MS2097.jpg
|caption=Ракописот [[Ригведа]] со деванагари (ран 19-тиXIX век)
|type=[[Абугида]]
|languages=неколку [[индоариски јазици]], вклучувајќи и [[санскрит]], [[хинди]], [[Марати (јазик)|марати]], [[Непалски јазик|непалски]], [[Били (јазик)|били]], [[конкани (јазик)|конкани]], [[Боџпури (јазик)|боџпури]], [[Магахи (јазик)|магахи]], [[Мајтили (јазик)|мајтили]], [[Неварски јазик|неварски]] и понекогаш [[Синди (јазик)|синди]] и [[Кашмирски јазик|кашмирски]]. Порано се користел за пишување на [[гуџарати]].
|time=околу 1200–денес
|region=Индија и Непал
|fam1=[[Прото-кананитскаПранаканска азбука]]
|fam2=[[Феникиска азбука]]
|fam3=[[Арамејско писмо]]
|fam4=[[Брахмиско писмоБрахми|Брахмиско]]
|fam5=[[Гуптско писмо|гуптско]]
|fam6=[[Нагари]]
|sisters=[[Шарада писмо|шарада]], [[Источноисточно нагари писмо|источно нагари]]
|children=[[ГуџаратиГуџаратско писмо|гуџаратигуџараско]]<br />[[МодиМодско писмо|модимодско]]<br />[[РанџанаРанџанско писмо|ранџанаранџанско]]<br />[[Канадскоканадско абориџинскодомородно писмо]]
|unicode = [http://www.unicode.org/charts/PDF/U0900.pdf U+0900–U+097F]
|iso15924=Deva
}}
 
'''Деванагари''' ([[сскр.]] देवनागरी, или '''нагари''') е [[абугида|азбучнослоговно писмо]]. Тоа писмокое се пишува од лево кон десно и карактеристично е по тоа што секоја буква има хоризонтална линија и ги поврзува сите букви. Ова писмо е главно писмо за пишување на [[хинди]], [[Марати јазик|марати]] и [[непалски јазик]]. Од [[19XIX век]], тоа е најчесто користено писмо за [[санскрит]] и [[Пали јазик|пали]]. Покрај овие јазици, ова писмо се користи за повеќе азиски јазици.
 
== Поврзано ==