Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава xmf:დევანაგარი)
сНема опис на уредувањето
|caption=Ракописот [[Ригведа]] со деванагари (ран 19-ти век)
|type=[[Абугида]]
|languages=неколку [[Индо-арјанскииндоариски јазици]], вклучувајќи и [[санскрит]], [[хинди]], [[Марати (јазик)|марати]], [[Непалски јазик|непалски]], [[Били (јазик)|били]], [[конкани (јазик)|конкани]], [[Боџпури (јазик)|боџпури]], [[Магахи (јазик)|магахи]], [[МаитилиМајтили (јазик)|маитилимајтили]], [[Неварски јазик|неварски]] и понекогаш [[Синди (јазик)|синди]] и [[Кашмирски јазик|кашмирски]]. Порано се користел за пишување на [[Гуџарати јазик|гуџарати]].
|time=околу 1200–денес
|region=Индија и Непал
|fam3=[[Арамејско писмо]]
|fam4=[[Брахмиско писмо|Брахмиско]]
|fam5=[[ГуптаГуптско писмо|гуптагуптско]]
|fam6=[[Нагари писмо|Нагари]]
|sisters=[[Шарада писмо|шарада]], [[Источно нагари писмо|источно нагари]]
|children=[[Гуџарати писмо|гуџарати]]<br />[[Моди писмо|моди]]<br />[[Ранџана писмо|ранџана]]<br />[[Канадско абориџинско писмо]]