Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Избрана статија/2013“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {| |valign=top| {{Напатствија за избрана статија}} ;'''Википедија:Избрана статија/2013/01|Седми...)
 
Американската револуционерна војна
{|
|valign=top|
{{Напатствија за избрана статија}}
;'''[[Википедија:Избрана статија/2013/01|Седмица 1]], 31.12.2012 - 6.1.2013'''
<div style="border:1px solid #808080; padding:1.5em; float:center; background-color:#F8F8FF; background:#F8F8FF; clear:both;">
{{:Википедија:Избрана статија/2013/01}}
</div>
|valign=top|{{Архива на избрани статии}}
|}
 
<noinclude>
[[Категорија:Главна страница / избрана статија|2013]]
</noinclude>
 
 
[[af:Wikipedia:Beste van Wikipedia]]
Американската револуционерна војна започнала како војна помеѓу кралството на Велика Британија и тринаесетте обединети поранешни британски колонии на северноамериканскиот континент, а завршила како глобална војна помеѓу неколку европски големи сили. Војната била кулминација на политичката американска револуција и интелектуалното американско просветителство , при што колонистите го отфрлиле правото на Парламентот на Велика Британија да ги владее без застапеност. Во 1775 година , револуционерите ја превзеле контролата на секоја од тринаесетте колонијални влади, формирајќи алијанса наречена вториот континентален конгрес и формирале континентална армија. Претставки до кралот да интервенира со парламентот во нивно име резултирал во Конгресот со прогласиле предавници и државите кои биле во бунт следната година. Американците одговориле со официјално прогласување на нивната независност како нова нација , Соединетите Американски Држави , потврдувајќи суверенитет и отфрлање на било каква лојалност кон британската монархија. Во 1777 година континенталците ја заробиле британската армија , доведувајќи ја Франција да влезе во војната на страната на Американците во почетокот на 1778 година ,а вечерта на воена сила со Британија. Шпанија и Реопублика Холандија - француските сојузници- исто така отишле во војна со Велика Британија во текот на следните две години. Во текот на војната , Британците биле во можност да ја користат нивната поморска супериорност да ги фатат и окупираат крајбрежните градови , но контролата на областа (кадешто живееле 90% од населението) во голема мера успеале да ги избегнат со нивната релативно мала копнена војска. Вмешувањето на Франција се покажало пресудно со француската поморска победа во Чесапик доведујаќи до предавство на втората британска армија во Јорктаун во 1781 година. Во 1783 година , договорот од Париз ставил крај на војната и го признал суверенитетот на САД низ територијата на која се граничи денес Канада на север, Флорида на југ и реката Мисисипи на запад.
[[ar:ويكيبيديا:مقالات مختارة]]
[[ast:Uiquipedia:Artículos destacaos]]
[[az:Vikipediya:Seçkin məqalə]]
[[be-x-old:Вікіпэдыя:Выбраныя артыкулы]]
[[bg:Уикипедия:Избрани статии]]
[[ca:Viquipèdia:Articles de qualitat]]
[[cs:Wikipedie:Nejlepší články]]
[[de:Wikipedia:Exzellente Artikel]]
[[et:Vikipeedia:Eeskujulikud artiklid]]
[[el:Βικιπαίδεια:Αξιόλογα άρθρα]]
[[es:Wikipedia:Artículos destacados]]
[[eo:Vikipedio:Elstaraj artikoloj]]
[[fa:ویکی‌پدیا:مقاله‌های برگزیده]]
[[fr:Wikipédia:Articles de qualité]]
[[gl:Wikipedia:Artigo Destacado]]
[[he:פורטל:ערכים מומלצים]]
[[hi:विकिपीडिया:निर्वाचित लेख]]
[[hr:Wikipedija:Izabrani članci]]
[[hu:Wikipédia:Kiemelt szócikkek]]
[[id:Wikipedia:Artikel pilihan]]
[[ia:Wikipedia:Articulos eminente]]
[[is:Wikipedia:Úrvalsgreinar]]
[[it:Wikipedia:Vetrina]]
[[ja:Wikipedia:秀逸な記事]]
[[ko:위키백과:알찬 글]]
[[ka:ვიკიპედია:რჩეული სტატიები]]
[[la:Vicipaedia:Pagina mensis]]
[[lt:Wikipedia:Pavyzdiniai straipsniai]]
[[ml:വിക്കിപീഡിയ:തിരഞ്ഞെടുത്ത ലേഖനങ്ങള്‍]]
[[ms:Wikipedia:Rencana pilihan]]
[[nl:Wikipedia:Etalage]]
[[no:Wikipedia:Utmerkede artikler]]
[[nn:Wikipedia:Gode artiklar]]
[[oc:Wikipèdia:Articles de qualitat]]
[[uz:Vikipediya:Tanlangan maqolalar]]
[[km:វីគីភីឌា:អត្ថបទគំរូ]]
[[pl:Wikipedia:Artykuły na medal]]
[[pt:Wikipedia:Artigos destacados]]
[[ksh:Wikipedia:Exzälente Aatikkel]]
[[ro:Articole de calitate]]
[[ru:Википедия:Избранные статьи]]
[[sq:Wikipedia:Artikuj perfekte]]
[[simple:Wikipedia:Very good articles]]
[[sk:Wikipédia:Najlepšie články]]
[[sl:Wikipedija:Izbrani članki]]
[[sr:Википедија:Сјајни текстови]]
[[sh:Wikipedia:Izabrani članci]]
[[fi:Wikipedia:Suositellut sivut]]
[[sv:Wikipedia:Utmärkta artiklar]]
[[tl:Wikipedia:Mga napiling artikulo]]
[[ta:Wikipedia:சிறப்புக் கட்டுரைகள்]]
[[th:วิกิพีเดีย:บทความคัดสรร]]
[[vi:Wikipedia:Bài viết chọn lọc]]
[[tr:Vikipedi:Seçkin maddeler]]
[[uk:Вікіпедія:Вибрані статті]]
[[yi:פארטאל:רעקאמענדירטע ארטיקלען]]
[[zh:Wikipedia:特色条目]]
[[zh-classical:Wikipedia:絕妙好文]]
[[zh-yue:Wikipedia:正文]]
21

уредување