Разлика помеѓу преработките на „Источноевропско време“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава vi:Giờ Đông Âu)
с
{{Time zones of Europe}}
'''Источноевропското време''' ('''EET''') е назив за [[часовначасовен зонапојас|часовнатачасовниот зонапојас]] [[UTC+2]], 2 часа пред [[координирано универзално време|координираното универзално време]]. Се користи во извесни земји во [[Источна Европа]]. За [[летно сметање на времето]] се користи [[Источноевропско летно време|источноевропското летно време]] ([[UTC+3]]).
 
== Употреба ==
За време на [[II светска војна]] Германија го применувала [[средноевропско време|средноевропското време]] (MET или CET) во источните окупирани територии.
 
[[Категорија:ВременскиЧасовни зонипојаси]]
 
[[ast:Hora d'Europa Oriental]]