Разлика помеѓу преработките на „Координирано универзално време“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|}
 
'''Координирано универзално време''' или '''UTC'''<ref name=FAQ>National Institute of Standards and Technology [http://www.nist.gov/pml/div688/utcnist.cfm#cut Time and frequency FAQ].</ref> ([[англиски јазик|англиски]]: '''UTC''' - ''Coordinated Universal Time'', фран. ''Temps Universel Coordonné'') е високо прецизно стандардно атомско време, кое приближно го следи универзалното време. Базирано е на законите на разни земји во светот односно на [[временскачасовен зонапојас|временскитечасовните зонипојаси]], кои се прикажуваат позитивно или негативно во однос на УТЦ. Друго име за ова време е З-време или Зулу-време (го користи армијата на [[САД]], на пример).
 
УТЦ е и системско време кое се користи во многу [[Интернет]] и [[World Wide Web]] стандарди. ''Network Time Protocol'' е прилагоден да ги синхронизира часовниците на многу компјутери преку интернет, во однос на УТЦ. УТЦ се користи и во [[воздухопловство]]то, метеролошките станици, летовите, воздушниот сообраќај и картите со цел да не се помеша летното сметање на времето.
Разликата помеѓу УТЦ и [[ГМТ]] (времето по [[Гринич]]) е многу мала и заради тоа често се користи името ГМТ, иако не е технички исправно.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Часовен појас]]
* [[Временска зона]]
* [[ЛистаСписок на временскичасовни зонипојаси]]
* [[Гринич]]