Сојузни држави и територии на Австралија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| {{знамеикона|Австралија}} ||align=left| [[Австралиска антарктичка територија]] || || || надворешна ||align=left| ([[Мосон]]) ||align=right| 1.000 ||align=right| 5.896.500
|- align=center
| {{знамеикона|Australian Capital TerritoryТАГГ}} ||align=left| [[Територија на австралискиот главен град]] || AU-ACT || ACT || територија ||align=left| [[Канбера]] ||align=right| 358.894 ||align=right| 2.358
|- align=center
| {{знамеикона|Божиќен Остров}} ||align=left| [[Божиќен Остров]] || CX || || надворешна ||align=left| [[Флаинг Фиш Коув]] ||align=right| 1.493 ||align=right| 135
| ||align=left| [[Џарвис Беј]] || || JBT || територија ||align=left| (Џарвис Беј Вилиџ) ||align=right| 611 ||align=right| 70
|- align=center
| {{знамеикона|NewНов SouthЈужен WalesВелс}} ||align=left| [[Нов Јужен Велс]] || AU-NSW || NSW || држава ||align=left| [[Сиднеј]] ||align=right| 7.238.819 ||align=right| 800.642
|- align=center
| {{знамеикона|Норфолшки Остров}} ||align=left| [[Норфолшки Остров]] || NF || || надворешна ||align=left| [[Кингстон (Норфолшки Остров)|Кингстон]] ||align=right| 2.114 ||align=right| 35
|- align=center
| {{знамеикона|NorthernСеверна TerritoryТериторија}} ||align=left| [[Северна Територија]] || AU-NT || NT || територија ||align=left| [[Дарвин (град)|Дарвин]] ||align=right| 229.675||align=right| 1.349.129
|- align=center
| {{знамеикона|QueenslandКвинсленд}} ||align=left| [[Квинсленд]] || AU-QLD || QLD || држава ||align=left| [[Бризбејн]] ||align=right| 4.516.361 ||align=right| 1.730.648
|- align=center
| {{знамеикона|SouthЈужна AustraliaАвстралија}} ||align=left| [[Јужна Австралија]] || AU-SA || SA || држава ||align=left| [[Аделаида]] ||align=right| 1.644.642 ||align=right| 983.482
|- align=center
| {{знамеикона|TasmaniaТасманија}} ||align=left| [[Тасманија]] || AU-TAS || TAS || држава ||align=left| [[Хобарт]] ||align=right| 507.626 ||align=right| 68.401
|- align=center
| {{знамеикона|VictoriaВикторија}} ||align=left| [[Викторија (Австралија)|Викторија]] || AU-VIC || VIC || држава ||align=left| [[Мелбурн]] ||align=right| 5.547.527||align=right| 227.416
|- align=center
| {{знамеикона|WesternЗападна AustraliaАвстралија}} ||align=left| [[Западна Австралија]] || AU-WA || WA || држава ||align=left| [[Перт]] ||align=right| 2.296.411 ||align=right| 2.529.875
|-
|}
! width="15%" | % од нас. во гл. град !! width="4%" | Ранг
|-
| align="left" | {{знаме|Australian Capital TerritoryТАГГ}}
| 2.358 || VIII
| 344.200 || VII
| 99,6% || I
|-
| align="left" | {{знаме|NewНов SouthЈужен WalesВелс}}
| 800.642 || V
| 6.967.200 || I
| 63% || V
|-
| align="left" | {{знаме|VictoriaВикторија}}
| 227.416 || VI
| 5.297.600 || II
| 71% || IV
|-
| align="left" | {{знаме|QueenslandКвинсленд}}
| 1.730.648 || II
| 4.279.400 || III
| 46% || VII
|-
| align="left" | {{знаме|SouthЈужна AustraliaАвстралија}}
| 983.482 || IV
| 1,601,800|| V
| 73,5% || II
|-
| align="left" | {{знаме|WesternЗападна AustraliaАвстралија}}
| 2.529.875 || I
| 2.163.200 || IV
| 73,4% || III
|-
| align="left" | {{знаме|TasmaniaТасманија}}
| 68.401 || VII
| 498.200 || VI
| 41% || VIII
|-
| align="left" | {{знаме|NorthernСеверна TerritoryТериторија}}
| 1.349.129 || III
| 219.900 || VIII