Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|valign="top" align="right"|[[2004]] 
|Катастрофален [[земјотрес]] со јачина од 9,3 степени според [[Рихтеровата скала]], го погоди дното на [[Индискиот Океан]]. Како последица на земјотресот и [[цунами]]те кои ги зафатија [[Индонезија]], [[Шри Ланка]], [[Индија]] и [[Тајланд]], загинаа 186.983 лица, а 42.883 се сметаат за исчезнати. Овој настан се смета за најголема [[природна катастрофа]] во современата историја.
|-
|valign="top" align="right"|[[2012]] 
|[[Шинзо Абе]] по втор пат станува [[Премиер на Јапонија]].
|}
<noinclude>