Џуно: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
Bjankuloski06 ја премести страницата Џуно (Аљаска) на Џуно (Алјаска)
сНема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Џуно (Аљаска) на Џуно (Алјаска))
}}
 
'''ЏуниЏуно''' ({{lang-en|City and Borough of Juneau}}; скратено ''Juneau'') е главен град на американската сојузна држава [[Алјаска]]. Претставува единствена административна единица сместена на Алјаска. Во 1906 е избран за престолнина на Алјаска, кога седиштето на владата било преместено од [[Ситк]]. Со акотот од 1970 година, градот се спочува со соседниот [[Даглас (Алјаска)|Даглас]] и околните населби кои заедно ја сочинуваат територијата на денешен Џуно.
 
Површината на градот изнесува 8.430,40 km² што е повеќе од [[Род Ајленд]] и [[Делавер]] заедно. Центарот на Џуно се наоѓа во подножјето на истоимената планина и се простира преку каналот од островот [[Даглас (остров)|Даглас]]. Според пописот направен во 2000 година, во градот живееле 30,711 жители, додека пак според пописот од 2007 покажало дека во градот живееле 30,690 луѓе.