Разлика помеѓу преработките на „Лигурија“

Одземен 881 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава se:Liguria)
с
 
'''Лигурија''' е [[италијански регион]], сместен на северо-западниот дел од [[Апенинскиот Полуостров]] и која како главен град ја има [[Џенова]]. На југ се граничи со [[Лигурското Море]], на запад со [[Франција]] (регионот [[Прованса]] - [[Алпи]] - [[Азурен Брег]], на север со регионите [[Пиемонте]] и со [[Емиља-Ромања]] и на исток со [[Тоскана]]. Лигурија е составен дел од Еврорегионот Алпи-[[Медитеран]].
Со своите 5.421 kmкм² Лигурија е еден од најмалите [[италијански региони]] но е еден од најгусто населените, особено во приморските делови каде што е концентриран најголемиот дел од економските активности. Меѓу [[1950]] и [[1960]] година, бројот на населението во Лигурија пораснал благодарение на големата имиграција од Јужна [[Италија]], пред се во [[Џенова]]. Денес, по затворањето на многу фабрики, иселеничкиот бран престанал, што не важи и за туристичкиот, имајќи предвид дека Лигурија е една од најпознатите италијански туристички дестинации.
Освен Џенова која е главен град на Лигурија, други познати лигурски градови се и [[Империја]], [[Ла Специја]], [[Савона]], [[Бордигера]], [[Портофино]], [[Сан Ремо]] и [[Сестри Леванте]].
 
 
 
{{Региони во Италија}}
{| style="margin:0 auto; background-color:#A0C544; padding:6px; border:2px solid #7E2217"
| align=center bgcolor="#C11B17"| <font color=white>'''Региони во Италија'''
|-
| align="center"|
[[Абруцо]]&nbsp; [[Базиликата]]&nbsp; [[Калабрија]]&nbsp; [[Кампанија]]&nbsp; [[Емилија-Ромања]]&nbsp; [[Фриули-Венеција Џулија]]&nbsp; [[Лацио]]&nbsp; [[Лигурија]]&nbsp; [[Ломбардија]]&nbsp; [[Марке]]&nbsp; [[Молизе]]&nbsp; [[Пиемонте]]&nbsp; [[Пуља]]&nbsp; [[Сардинија]]&nbsp; [[Сицилија]]&nbsp; [[Тоскана]]&nbsp; [[Трентино-Алто Адиџе]]&nbsp; [[Умбрија]]&nbsp; [[Вале д‘Аоста]]&nbsp; [[Венето]]&nbsp;
|}
<center></center>
 
[[Категорија:Лигурија| ]]