Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 56 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
==Историја==
 
Историската [[Провинции во Франција|провинција]] [[Пикардија (провинција)|Пикардија]] се протегала северно од Нојон до [[Кале]], низ целцелиот департман [[Сома (департман)|Сона]] и северно од департманот [[Ена (департман)|Ена]]. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.
 
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па де Кале]], но ги вклучува ''земјите'' (pays) [[Бовези]], Валоа, Нојоне, Лаоноа, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Ен (департман)|Ен]] и [[Оаз]].
==Географија==
[[Image:Lando-vaux.jpg|thumb|300px|left|Пејсаж во Пикардија ]]
Пикардија се протега од долгите песочни брегови на устието на [[Сома (река)|Сома]] на запад до пространите шуми и пасишта на исток и надолу кон замоците на Шантији или Пјерфон близу до париското подрачје и на југ сé до виноградите на границата со Шампања (''Champagne picarde'').
Регионот се состои од 4 департмани:
 
Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во Амјен и Буве), изразена локална гастрономија (''ficelle picarde'', ''flamiche aux poireaux'', ''tarte au maroilles''), пиво и традиционални игри и спортови како ''longue paume'' (претходникот на тенисот), како и ''пикардските танци''.
==Демографија==
Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на [[Оаз]] се зголемувало за 0,61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот [[Езн]] бележи намалување на населението додека пак во [[Сома]] сосем малку било во пораст (за 0,16% годишно). Денес, 41,3% од популацијата на Пикардија живее во департманот [[Оаз]].
==Администрација==
Претседател на Регионалниот совет е [[Клод Геверк]], припадник на [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистите]] кој е на истата функција од 2004.