Разлика помеѓу преработките на „Висбаден“

Одземени 35 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава szl:Wiesbaden)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Karte Wiesbaden in Deutschland.png|десно|ЛокацијаМестоположбата на ВизбаденВисбаден.]]
[[Податотека:Wiesbaden Luisenplatz 2005-07-18.JPG|thumb|ВизбаденВисбаден.]]
 
'''ВизбаденВисбаден''' (на [[Германски јазик|германскигерм.]]: '''Wiesbaden''') е [[град]] во јужна [[Германија]]. Тој е [[главен град]] на [[Хесен]] со околу 280,.000 жители во градот и околу три милиони во неговата околина.