Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Додадени 146 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| names = Alp Cen, Rigil Kentaurus, Rigil Kent, Toliman, Bungula, [[Henry L. Giclas catalogue|Gl]] 559 A/B, [[Harvard Revised catalogue|HR]] 5459/5460, [[Cape Photographic Durchmusterung|CP(D)]]-60°5483, [[Henry Draper catalogue|HD]] 128620/128621, [[General Catalogue of Trigonometric Parallaxes|GCTP]] 3309.00, [[Luyten Half-Second catalogue|LHS]] 50/51, [[Smithsonian Astrophysical Observatory|SAO]] 252838, FK5 538, [[Hipparcos catalogue|HIP]] 71683/71681. }}
{{Starbox end}}
'''Алфа Кентаури''' (''α Cen/Centauri'' или '''Толиман''') е најсјајната [[ѕвезда]] во [[Кентаур (соѕвездие)|соѕвездието Кентаур]] (''Centaurus''), кое е видливо од [[јануари]] до [[јули]], а кулминира во текот на [[април]] и не е видливо од [[северна хемисфера|северната хемисфера]] на [[географска ширина|географски широчини]] поголеми од 30°.
 
Алфа Кентаури е најблиска ѕвезда до [[Земја]]та, после [[Сонце]]то.
Во системот се наоѓа и планетата [[Алфа Кентаури Bb]] која има Земјина големина слична на и претставува најблиската [[егзопланета]] до Земјата. Има [[минимална маса|маса од барем]] 113% од онаа на Земјата<ref name = "Wall"/> и кружи околу Алфа Кентаури B во период од 3,236 дена.<ref name = "Dumusque">{{цитирано списание | last = Dumusque | first = X. | authorlink =
| coauthors = Pepe, F.; Lovis, C.; Ségransan, D.; Sahlmann, J.; Benz, W.; Bouchy, F.; Mayor, M.; Queloz, D.; Santos, N.; Udry, S. | title = An Earth mass planet orbiting Alpha Centauri B | journal = [[Nature (списание)|Nature]] | volume = 490 | issue = | pages = | date = 17 октомври 2012 | url = http://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1241/eso1241a.pdf | doi = 10.1038/nature11572 | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> Растојанието од планетата до ѕвездата изнесува 6 милиони километри,<ref name = "Wall">{{цмс | last = Wall | first = Mike | title = Discovery! Earth-Size Alien Planet at Alpha Centauri Is Closest Ever Seen | work = [http://www.space.com/ Space.Com] | publisher = TechMediaNetwork | date = 16 октомври 2012 | url = http://www.space.com/18089-earth-size-alien-planet-alpha-centauri.html | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> 4% од растојанието од Земјата до Сонцето и десет пати поблиску од орбитата на [[Меркур (планета)|Меркур]]. Површинската температура изнесува барем 1500 [[келвин|K]] (прибл. 1200 [[целзиус|°C]]), што е преврело за човечки живот, но сепак можно за [[микроорганизам|микроорганизми]].<ref>[http://www.nature.com/news/the-exoplanet-next-door-1.11605 "The exoplanet next door: Earth-sized world discovered in nearby α Centauri star system".] Eric Hand, ''Nature'', 1 октомври 2012. пров. 16 октомври 2012 </ref>
 
== Поврзано ==
* [[Бета Кентаури]] (Хадар)
* [[Проксима Кентаури]]
* [[Алфа Кентаури Bb]]
 
== Наводи ==