Разлика помеѓу преработките на „Зрнци“

Додадени 6 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{taxobox |name = Solanaceae |image = brugmansia_lg.jpg |image_caption = A flowering ''Brugmansia suaveolens'' <br>from the US Botanic Garden |re...)
 
с
 
==Генетика==
Највеќето членови на фамилијата имаат по 12 [[хромозом]]и,<ref name="Fujii1934">{{цитирањецитирана bookкнига|last=Fujii|first=Kenjiro|title=Cytologia|url=http://books.google.com/books?id=If8ZAAAAIAAJ|year=1934|publisher=Botanical Institute|page=281}}</ref> број кој е зголемен поради [[полиплоидија]]. Дивите [[компир|компири]] (околу 200 вида) се претежно диплоидни (2 × 12 = 24 хромозоми), но постојат и триплоидни (3 × 12 = 36 хромозоми), третраплоидни (4 × 12 = 48 хромозоми), пентаплоидни (5 × 12 = 60), па дури и хексаплоидни (6 × 12 = 72 хромозоми) видови. Домашниот компир (''Solanum tuberosum'') има 4 × 12 = 48 хромозоми. Некои водиви од родот на пиперката имаат 2 × 12 = 24 хромозоми, додека пак други имаат 26 хромозоми.
 
==Некои родови==